celostní fyzioterapie a energetické čtení

Pavla Skálová

Trauma opečované pomocí schiatsu: volný překlad

POCHOPTE TRAUMA, DOTKNĚTE SE TRAUMATU

Napsal MIKE MANDL /volný překlad Pavla

originální text najdete zde: https://www.mikemandl.at/trauma-verstehen-trauma-beruehren/

Trauma? Jak se toho můžeme v Shiatsu co nejlépe dotknout?

Trauma je obvykle důsledek výjimečně stresujícího osobního zážitku, pro jehož zvládnutí nestačí možnosti a zdroje jedince. Něco takového zanechává stopy. V osobnosti, v duši, v těle. A v energetickém systému. Ten nám může v Shiatsu poskytnout cenné informace o tom, jak se nejlépe dotknout traumatizovaných lidí. Protože stopy mají určitý vzor…

Termín trauma pochází z řečtiny a znamená zranění. Za mých téměř 30 let praxe Shiatsu jsem se jich mohl dotknout v různých prostředích. Dělal jsem Shiatsu v dětské psychosomatické léčebně. Příběhy malých pacientů vám mohou zlomit srdce. Násilí. Zneužívání. Zanedbání. Ještě dramatičtější události jsem zažil s uprchlíky, o které jsem se staral v rámci projektu Mezinárodní akademie pro Hara Shiatsu. Hromadné znásilnění. Mučení. Vražda. Válka. Mnohem méně emocionálně náročná, ale neméně vzrušující byla moje práce na rehabilitačním oddělení velké nemocnice, kde jsem se zaměřil na fyzické trauma, které se ukázalo jako odolné vůči léčbě, jednoduše proto, že psychická složka nebyla dostatečně zohledněna konvenčním přístupem.

Všechny tyto aktivity vedly k intenzivnímu zkoumání pojmu trauma a tím k zaměření ve své praxi, kde jsem mohl prozkoumat další rozmanitost tohoto velmi existenciálního tématu, od svépomocných skupin incestu až po nevyléčitelně nemocné lidi.

A není to jen moje podstata: samo o sobě je obtížné předvídat, které události skutečně povedou k traumatu pro které lidi, protože mnoho faktorů hraje roli při určování toho, zda dojde k dlouhodobému projevu hlubokého zranění či nikoli.

Struktura osobnosti. To závisí na individuálním procesu prožitku, na povaze, na psychické a emoční imunitě, na stabilitě životních podmínek, na dostupných zdrojích, na schopnosti být odolný, na regulační síle nervové soustavy, na věku a dokonce i na Daru pro vytváření smyslu vlastního bytí. Existuje také mnoho dalších ovlivňujících faktorů.

NE VŠECHNO JE TRAUMA

Přístup, že trauma musí být vždy extrémně špatnou událostí, je neprůkazný a zastaralý. Vážné nehody, násilí nebo přírodní katastrofy mají samozřejmě vysoký traumatizující potenciál. V tomto ohledu se hovoří o šokovém traumatu, o ojedinělé okolnosti (trauma I. typu), která je svou intenzitou natolik stresující, že postižená osoba již nemá žádný prostor k tomu, aby se s odpovídající situací vypořádala přímo nebo později. Ale i mnohem méně viditelné životní zkušenosti mohou vést k vážným traumatům, která se téměř neliší ve vnímaném dopadu a symptomech. 

Pokud se souhrn negativních zážitků rozšíří po delší dobu, může to zanechat stejně dalekosáhlé stopy na těle i mysli (trauma II. typu). Mnohá ​​z těchto traumat se rozvíjejí především v dětství, protože děti mají mnohem méně příležitostí k řešení obtížných situací než dospělí. Ve své praxi jsem byl schopen pozorovat neustálý nárůst klientů s traumatem typu II, zejména po začátku období CoVid, jistě proto, že prostředí krize CoVid obsahovalo všechny složky, které dřímající traumata vynesly na povrch.

Přesto bych na tomto místě rád udělal jasnou dělicí čáru. Termín trauma je často používán nedbalým způsobem v obecném slovníku a v médiích. Zdá se, že je módní mít trauma, jako obhajoba, když čelíme náročným životním okolnostem, lidé mluví o traumatu z vazby, traumatu z rozvodu nebo traumatu na pracovišti. Stresové situace však nemusí nutně vést k traumatu, pokud zůstanete schopni jednat navzdory stresu a můžete z něj dokonce dlouhodobě růst. Toto zobecněné používání je nespravedlivé vůči všem těm, kteří zažili skutečně těžké traumatické zážitky a trpí rozsáhlými poruchami souvisejícími s traumatem. To platí i pro pojmy deprese nebo syndrom vyhoření. 

Mezi špatnou náladou a skutečnou depresí je velký rozdíl, stejně jako je velký rozdíl mezi hlubokou únavou a skutečným vyhořením

JIN A JANG NERVOVÉ SOUSTAVY

Každý traumatizující proces ovlivňuje náš nervový systém. Z pohledu TCM má autonomní nervový systém aspekt jin a jang. Jangový aspekt představuje sympatický nervový systém. Uvádí nás do stavu zvýšené aktivity, kontroluje náš potenciál aktivity. Parasympatický nervový systém představuje aspekt Yin. Je zodpovědný za každou formu uklidnění. Stejně jako v případě Jin a Jang je dynamická a rytmická změna mezi těmito dvěma aspekty výrazem zdravé rovnováhy a tato změna by měla probíhat v určitém zdravém rozmezí. Je tam v podstatě strop a dno. Pokud jsou aktivační a relaxační fáze v těchto mezích, je vše v pořádku. Jak dalece jsou tyto limity nastaveny, je opět individuální záležitostí, ale rozhodují o tom, jak jsme odolní vůči stresu. Pokud je mezi stropem a dnem malá vzdálenost, amplituda může rychle prostřelit stropem nebo projít dnem.  Toto rozpětí tolerance je primárně formováno v prvních letech života, zejména vztahem s blízkými lidmi.

Charakteristickým rysem traumatizující události je, že sympatický nervový systém vystřelí stropem. Jakýkoli typ nebo vnímaná nejistota nebo hrozba aktivuje mechanismus boje, útěku nebo zmrazení mimo jeho toleranci, což znamená, že vědomá kontrola již není možná. Výsledkem je pocit bezmoci, pocit být vydán napospas situaci, vzniká zahlcení, které již nenechává žádný prostor pro sebeřízení.

 Sympatický nervový systém pumpuje energii do těla, ale nelze ji přeměnit. Je to jako vést vysokonapěťový proud přes nevhodný systém vedení. Nervový systém je zcela přetížen. Pojistky jsou přepálené. 

Drama traumatu: I když spouštěcí moment pomine, tělo, které má uvolňit signál, že už drama pominulo,tento signál nespustí. 

Stav dramatu, které sice skončilo, ale tělo to nevyhodnotilo, se začíná projevovat, počínaje nervovým systémem, reakce jde do těla, do mysli a duše. 

A právě tam se může zakořenit a mít dalekosáhlé důsledky pro celý životní styl. V průběhu let. Přes desetiletí. Postižení lidé jsou obvykle integrováni do každodenního života jako obvykle. Ale není to pro ně normální každodenní život. Ale velká výzva. Jako jízda se zataženou ruční brzdu. Funguje to. Ale s mnohem větším úsilím a velkým třením.

Toto je samozřejmě velmi zjednodušené znázornění traumatizačního procesu, ale klíčové mechanismy se chovají takto a pomáhají nám pochopit téma traumatu z perspektivy Shiatsu.

ENERGETICKÁ STRUKTURA TRAUMATU

Stejně jako nervový systém reaguje charakteristickým způsobem, který je spojen s primárními mechanismy přežití v případě traumatu, bez ohledu na různé spouštěcí faktory, i náš energetický systém má specifické vzorce. Je to řetězová reakce, která začíná v ledvinách. Dostává se k nám jakákoli forma nejistoty, strachu nebo šoku. To následně aktivuje partnerský orgán, močový měchýř, který svou dráhou meridiánů ovládá sympatický nervový systém. Bublina aktivuje bojový režim,což je zcela normální proces. Systém se může opět sám regulovat v určitých mezích.

 S traumatem je to jinak. Energie bublin vystřeluje stropem. Energie ledvin padá do suterénu. Vznikne masivní přeaktivace kombinovaná s hluboce pociťovaným strachem. To je výchozí situace. Bublina je v plusu. Ledvina je v červeném poli.

V důsledku kontinuálního napětí meridiánu močového měchýře je excitační práh centrálního nervového systému výrazně nižší než před traumatizující událostí. To je často doprovázeno přecitlivělostí, zvýšenou citlivostí, která může znovu aktivovat stav strachu uložený v ledvinách i na malé podněty. Tomu se říká hyperarousal. I zdánlivě nevýznamné spouštěcí faktory, jako je určitý hluk, zvláštní světelný efekt, vůně, vzkaz nebo fotografie, mohou vyvolat nepřiměřeně silný stav rozrušenú. Těkavost může být velmi výrazná, stejně jako přílišná pozornost. Tento stav stojí enormní množství energie, která je vysávána z ledvin.

ROLE KOVOVÉHO PRVKU

K pochopení progresivního procesu traumatizace a zejména posttraumatické stresové poruchy (PTSD) nám pomáhá princip pěti fází změny.

Vodní element s orgány ledviny a močový měchýř je dítětem elementu kovu orgánů plíce a tlusté střevo. Pokud je podřízený prvek slabý, převezme sílu mateřský prvek, aby jej chránil. Orgány vodního živlu jsou navíc v době opozice úzce spojeny s orgány kovového živlu. Ledviny jsou v opozici k tlustému střevu. Močový měchýř s plícemi. Zákon opozičních časů říká, že energie může být pouze v jednom ze dvou orgánů spojených opozičním časem. Pokud je ledvina prázdná, tlusté střevo je plné. Pokud je močový měchýř plný, plíce jsou prázdné. A meridián močového měchýře je přeplněný, s četnými účinky na plíce.

Na jedné straně existují přímé účinky na dýchání. Plicní čchi je oslabená. V normálním stavu zajišťuje hluboké dýchání a snížení Qi. Nyní stagnuje v oblasti hrudníku. Dýchání je povrchové, krátké a má málo pohybu. To znamená, že tělo dostává méně energie. Může dojít k únavě. Ale také formy depresivní nálady v podobě smutku, hlubokého vyčerpání a pociťované bezvýznamnosti vlastní existence. Kromě toho slabost plic vede k suboptimální distribuci Wei Qi. Fyzická a psychická imunita je křehká. Jen oslabená kůže. Podněty vstupují do systému nefiltrované a spouštějí další stres. Pocit přirozených hranic se stírá.

A naopak, princip opozičního času se využívá i k naplnění plic vědomě hlubším dýcháním, které odčerpává energii z močového měchýře. Meridián močového měchýře se může uvolnit. A s tím i hypertonicita sympatického nervového systému. 

V terapii traumatu se dýchání také používá specificky ke zvládání existujících nebo vznikajících strachů. Princip je stejný. Plíce plné, močový měchýř prázdný. Prospívají z toho ledviny. Zákon platí také pro páry orgánů v prvku, kde většina energie je buď v jednom nebo druhém orgánu. Silné ledviny podporují pocit bezpečí a sebevědomí.

ŽIVOT s Traumatem

Prázdný stav v plicích dále vede k oddělení těla a Duše. V TCM je dno entitou, která spojuje naše vědomí s tělem. Dává nám schopnost somatického vnímání. Pokud je toto spojení přerušeno, dochází k oddělení mezi fyzickou zkušeností a duševním životem. To může být základem pro rozvoj několika stavů spojených s traumatem. Na jedné straně může vzniknout pocit odcizení od těla, odosobnění. Na druhé straně může dojít k odpojení od prostředí a životních podmínek, které se jeví jako změněné nebo neskutečné. Dojde k odpojení od okolní reality. Uzavřené dno může také souviset s kognitivní disonancí, protože pocity jsou jazykem těla a myšlenky jsou jazykem mysli a mezi nimi již neexistuje koordinované spojení. Navíc se ztěžuje přístup k pocitům, k pocitům o sobě a druhých, což je často doprovázeno sníženým zájmem o společenský život.

Mluví se o otupělosti. Tyto potíže s vnímáním pocitů často vedou k tomu, že lidé s odpoutaným dnem – nejen kvůli traumatickým zážitkům – vyhledávají obzvlášť intenzivní fyzické zážitky, aby se vůbec mohli cítit sami sebou. Toto hledání může být vyjádřeno závislostmi, extrémními životními situacemi nebo sebedestruktivními sklony.

Podle mých zkušeností je úspěšná stabilizace dna jedním z klíčových faktorů při práci s traumatickými klienty. Protože dno nám také dává sílu k pozitivnímu pohledu do budoucnosti. Může nás to vést od nedostatku perspektivy k novým perspektivám. 

A tlusté střevo, stejně jako močový měchýř, je velmi napjaté. Ledviny jsou v opozičním čase. ledviny prázdné. Plné tlusté střevo. Tato osa odráží dynamiku mezi nejistotou a kontrolou, mezi bezpečností a opuštěním. Čím jsou ledviny slabší, tím více se tlusté střevo snaží nastolit v životě kontrolní mechanismy, aby si zajistilo bezpečí, něco, čeho se dá držet.

Napjatá energie tlustého střeva drží vše pohromadě, aby neztratila kontrolu. Tlusté střevo je entitou vyhýbavého chování. Není neobvyklé vyhýbat se situacím, které jsou považovány za nebezpečné, ohrožující nebo nepříjemné. Matka tlusté střevo chrání ledviny dítěte. V případě posttraumatické stresové poruchy se však vyhýbavé chování může stát životním nastavením a mít dopad na mnoho oblastí života. Tlusté střevo velmi citlivě reaguje na sebemenší změny. Preventivně vylučuje všechna témata a případné klíčové podněty, které s traumatem i vzdáleně souvisejí.

KOŘENY A VĚTVE

V TCM mluvíme o kořenech a větvích.

 Základní energetická struktura – tedy kořeny – traumatu se projevuje především prostřednictvím vody a kovových prvků. Dynamika je: Ledviny – -> Močový měchýř + -> Plíce – -> Tlusté střevo +

Větve pronikají i živly dřeva, ohně a země. Poté, co je prvek dřeva ovládán prvkem kovu a živen prvkem vody, vykazuje také jasné vlastnosti. 

Ve zdravém stavu je vodní prvek zakořeněn v ledvinách. Ty jsou však při traumatu pro tuto funkci kotvy příliš slabé a zajišťují malou stabilitu. To udělá pohyb. Mluvíme o flashbackech, velmi živých vzpomínkách na prožitou situaci nebo proces traumatizace, často ve formě nočních můr. Pro tento pohyb, takvaně duše Huna je charakteristické, že velmi citlivě reaguje na zrakové spouštěče, jelikož je primárně spojena s očima. 

Může se ale také stát, že se reakce zatoulala natolik, že se vzpomínky na zážitek zdají být zcela vymazány a játra přebírají v TCM funkci paměťové vědomí. Játra na tom obecně nejsou tak dobře…

Protože dřevo potřebuje vodu, aby zůstalo pružné. Tu však nelze získat z ledvin. Jinými slovy: dřevo vysychá. Ztrácí pružnost a stává se vysoce hořlavým. Bohužel k tomu patří změna schopnosti přizpůsobit se změnám a rychlá hořlavost, stejně jako zvýšená podrážděnost a překvapivý potenciál k agresi. A když už jsme u nedostatku vody: To má samozřejmě přímý vliv i na srdce, které je řízeno vodním živlem. To vyžaduje méně vlhkosti než chlazení, protože to je 90% Yang. Bez vody se nadměrně zahřívá. Výsledek: bušení srdce, nervozita, poruchy spánku, problémy s koncentrací…

A živel země? V energetické reprezentaci lidské bytosti je středem a ne mezi elementem ohně a elementem kovu.  Polarizace ostatních čtyř prvků vytváří silnou nerovnováhu kolem středu, která jej jen stěží dokáže stabilizovat. V nejhorších případech dokonce trhá střed. S dalekosáhlými následky pro trávicí trakt a samozřejmě také pro psychiku. Odvětví posttraumatické stresové poruchy může být velmi rozmanité a v praxi není snadné najít ten nejlepší možný začátek.

ROLE OSOBNOSTI

Základní energetická dynamika mezi vodou a kovovými prvky působí v případě traumatizujícího procesu na všechny lidi podobně. Tato energetická dynamika se však děje v systému, který má individuální vlastnosti. V souladu s tím může tento projev posunout nebo jim dát jinou váhu. To platí i pro větve dřeva, ohně a země. V závislosti na nastavení existuje nespočet způsobů, jak začít. Bez harmonizace základní osy vodního a kovového živlu je však v dlouhodobém horizontu obtížné dosáhnout skutečně rozhodujícího pokroku. Dno je potřeba zpevnit. Meridián močového měchýře by měl být uvolněný. Ledvinu je potřeba naplnit. A tlusté střevo se díky tomu může postupně uvolnit. V Shiatsu mluvíme o energetických procesech. Pokud však analyzujete nejběžnější terapie traumatu, sledují podobné cíle, i když jinými prostředky a jiným jazykem.

Ve světě Shiatsu se stalo módou pohlížet na všechny koncepty jako na omezující faktor mysli a do centra práce klást intuici. To je škoda, protože to jen ukazuje, že pro mnoho lidí je prostě obtížné vytvořit konstruktivní syntézu znalostí a pocitů, logiky a intuice. Jedno bývá oddělené od druhého a příliš zdůrazňované. Přístup, který jednoduše odráží osobní preference. Protože skutečná jednota vzniká splynutím protikladů, integrací jinu a jangu a ne odmítnutím konkrétního pólu.

V tomto ohledu mohou být koncepty jistě užitečné. Pojmy jsou jako mapa města. Mapa města není město. Poskytuje nám však rychlý přehled a rychlou orientaci. Pak to zase musíte odložit a být otevření tomu, co město přináší v oblasti zážitků a překvapení. Někdy se objeví nové cesty. Někdy se cíle mění.  Zásadní otázka by ale vždy měla znít: Jak mohu nejlépe podpořit lidi, kteří ke mně přicházejí? Jak vám mohu nejlépe pomoci? To vyžaduje všechny zdroje, které máme. Tělo. Duše. Duch.

Mým záměrem v tomto článku bylo vytvořit hrubou mapu traumatologické energetiky. Možná máte dotazy? Možná vás toto téma zajímá více? Pak bych vás rád pozval na 1. Summit shiatsu ve Vídni. Od 30. května do 2.6. 2024 Pět mezinárodních expertů se bude čtyři dny věnovat jednomu tématu: traumatu.

Mike Mandl je profesionální shiatsu praktik, autor a řečník. Jeho hlavními tématy jsou vyhoření a problémy pohybového aparátu.

Michael Mandl
Industriestrasse 137/141220 VídeňTel: +46 676 370 95 33Mail: 

mikemandl@me.com

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..